OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Veci na prežitie

 

Súpravy na prežitie sú celkom verné kópie našich KPZetiek. S tým rozdielom, že sú vyvinuté pre základné potreby na prežitie a pobyt v divej prírode. Keďže na Slovensku sa divoká príroda vyskytuje len vo vysokohorských oblastiach a tie sú pomerne dosť frekventované, po dôkladnom zvážení som vyvynul súprav na prežitie v slovesnkých podmienkach. Aj tá najmenšia súprava na prežitie je neoceniteľná, ak je dobre pripravená. Jednotlivé veci voľte do obsahu, tak aby ste čo najefektívnejšie využili priestor a minimalizovali veľkosť súpravy.

Pripomínam, že ak sa rozhodnete vytvoriť si KPZ, aj súpravu na prežitie, je vám KPZ zbytočná. Pre tých čo nevedia, čo je KPZ. Je to krabička poslednej záchrany, kt používajú skauti na svojich výletoch. Obsahuje podobný obsah ako súprava na prežitie, ale nedá sa ako súprava na prežitie použiť.

Pri vytváraní zoznamu materiálu do súpravy si skúste položiť pár otázok:

  • Bez čoho sa naozaj nezaobídem?

  • Čo si viem vyrobiť?

  • Čo som využil a nemám v súprave?

  • Čo sa dá zimprovizovať?

Prostredie, kde sa budete pohybovať hrá kľúčovú úlohou pri výbere vecí do súpravy. Pri dlhodobejšom pobyte v prírode , ako je tábor sa veci samozrejme rozširujú o veci nutné k chodu táborového života ale aj veci čo využijete a pobyt sa vám stane komfortnejším. Pri výpravách do zahhraničia doporučujem čo najdôkladnejšie sa oboznámiť s terénom, kam sa chystáte. Pomôcť vám môže dosť internet. Stačí si len vyhľadať potrebné informácie.

Veľkosť súpravy závisí aj od druhu prepravy. Ak ju budete niesť so sebou mala by byť samozrejme čo najmenšia. Niektoré veci pre minimalizovanie súpravy môžete nosiť aj vo vreckách, ako napríklad zápalky, pero, nožík, papier, mince, motúz. Treba si len dať pozor aby vaše vrecká neboli ťažšie viac ako chcete. Objemnejšie predmety noste samozrejme v batohu. Každá súprava na prežitie by mala byť uložená v nejakom púzdre alebo v obale.

Púzdro by malo byť:

  • Vodovzdorné

  • Jednoducho prenosné, alebo také, čo možno ľahko pripevniť k telu alebo na opasok, tak aby vám neprekážalo pri vykonávaní činnosti.

  • Odolné

Doporučujem mať so sebou:

  • Základnú lekárničku.

  • Potreby na zapálenie ohňa

  • Potreby na signalizáciu

  • Potreby na písanie

  • Nôž

Niektoré užitočné potreby:

  • Zapaľovač, zápalky (pre skúsenejších aj kresadlo)

  • Zrkadlo ( najlepšie kovové)

  • Kompas a mapa oblasti

  • Lupa

  • Igelit. Vrece alebo vrecko aspoň 50 litrove

  • Ihly a nite vo farbách oblečenia

  • Baterka

  • Lyžica

  • Zápisník a pero

  • Píšťalka

  • Drapko pílka

  • 3 cipá šatka

  • Kus brezovej kôry

  • Vreckovky

  • Lano 1-5 m, podľa uváženia

Zapaľovač, zápalky a kresadlo
Vynikajúcou pomôckou v súčasnej dobe na zapálenie ohňa sú zápalky alebo zapaľovač. Skúsenejší
si zvykli na kresadlo. Výhodou je mať so sebou všetky tri veci, pretože keď zmoknete, rozídu sa
vám zápalky. Zapaľovaču raz dôjde benzín alebo plyn ale kresadlom napríklad zapálite oheň
kedykoľvek vám je treba.
Posúďte sami..

Zrkadlo
Zrkadlo je dobrou pomôckou nielen na osobnú hygienu ale je vynikajúcou signalizačnou pomôckou.

Kompas a mapa oblasti
Tí, čo častejšie chodia von určite ocenia prácu s kompasom. Mapa ako taká slúži na orientáciu, i keď pri túlkach využijete skôr mapu ako kompas, nezaškodí ho mať so sebou.

Lupa
Lupa je jedným z potenciálnych zapaľovačov ohňa, spolu so šošovkou z okuliarov a ďalekohľadu sa dá využiť na núdzové alebo aj spestriace zapálenie ohňa. Pomáha pri drobných poraneniach, ako vybratie triesky a pre náročnejších prírodovedcov slúži na odkrývanie mikrosveta.

Igelitové vrece
Je všestranne využiteľné. Od nosenia vody, cez zbieranie húb na večeru až po provizórny pršiplášť na batoh. Pretože všeobecne platí zmokni v čo najtenšom a maj veci v batohu suché.

Ihly a nite
Myslím, že nebudem pripomínať na čo všetko je ihla a niť dobrá a užitočná. Pripomínam, že ihla po zmagnetizovaní sa dá využiť s nádobou na vodu ako kompas, alebo na vybratie triesky z prsta.

Baterka, alebo chemické svetlo
Baterka je asi v tejto dobe najlepšia a najlacnejšia s LED diódami. Vydrží vám dlhšiu dobu a má silnejšie a čírejšie svetlo. Chemické svetlo je skôr na pochody v tme alebo na núdzové situácie vydrží od 8 do 12 hodín svietenia. Treba si len vybrať farbu..

Lyžica
Lyžica je jedným z najdôležitejších komponentov vašej súpravy. Od jedenia sa dá využiť na mnoho iných činností.

Papier a pero
Pero a papier je nevyhnutná súčasť vášho vybavenia. Okrem poznámok a kresieb sa dá papier využiť ako podpal pri zakladaní ohňa.

Píšťalka
Pri zlej viditeľnosti alebo neprehľadnom teréne sa dá dorozumievať aj píšťalkou. Nevyhnutná je aj pri volaní o pomoc. Skúsení trekeri ju zvyknú nosiť na gumičke zapnutú o zips na bunde alebo vo vrecku nohavíc. Doporučujem zvládnuť morseovku, neverili by ste koľko ľudí mimo skauting ju ovláda. Minimálne záchranné tímy a piloti vrtuľníkov. Nieje však na škodu ju napísať na malý kus papiera a pribaliť do súpravy.

Drapko pílka
Drôtená pílka je využiteľná, keď treba na oheň väčšie kusy dreva aké sa dajú obyčajne polámať rukami alebo nohou. Oceníte ju pri mnohých táborníckych činnostiach. Pozor však na roztrhnutie, pretože je tenká ako drôt, ľahko sa vám môže pri zlom pílení dreva roztrhať.

Alu fólia
Hliníková foĺia je vecou s vysokým stupňom využitia. Taktiež ju využijete pri núdzovom nocovaní v prírode, zakryjete ňou raneného ale dá sa využiť ako deka, pršiplášť ale aj ako celta na prístrešok. Treba s ňou len jemnejšie zaobchádzať. Nedá sa síce zložiť do pôvodného stavu, ale keď si dáte záležať a dáte si pozor aby sa neroztrhla, poslúži vám dosť dlho.

Trojcipá šatka
Šatka je vyrobená z celkom kvalitného materiálu, izoluje a dobre drží. Má rozmer 120x90x90, a tak sa dá využiť mnohými spôsobmi: pokrývka hlavy a krku, nastrihaná, ako obväz, náhradná ponožka, opasok, vodný filter, záplata.

Lano
Lano je neoceniteľná vec, kt. vám môže v mnohých prípadoch uľahčiť pobyt v prírode. Samozrejme netreba hned to horolezecké. Úplne vám postačí lano do hrúbky 4 mm, a dĺžky približne 1 až 5 metrov. Treba vziať do úvahy, že lanom sa dá vyrobiť jednoduchý prístrešok. Uvazať o batok nespočet vecí, zlaniť nenáročný terén, pomôže pri brodení rieky, alebo pri stavbe nosidiel pre raneného..nieje pravidlom, alebo veľkou potrebou nosiť ho v súprave, pretože je objemnejšie. Stačí len, keď naň pri balení nezabudnete a v príhodnej chvíly ho využijete.

Brezová kôra
Brezová kôra má jedniečnú vlastnosť, horí aj keď je mokrá. Pretože breza sa na mnohých miestach nevyskytuje, riadte sa pravidlom: brezovej kôry nikdy nieje dosť.

Vreckovky
Tie sa dajú využiť ako „širokospektrálne, multifunkčné náradie“, sú lepšie ako toaletný papier, lebo keď vám zmokne papier zahadzujete ho celý. Ale keď zmokne vreckovka, stále ich máte dosť . Pri nedostatku vody sa dajú využiť na vyčistenie misky na jedlo, ale hneď po dojedení.

Samozrejme najdôležitejšou súčasťou vašej výbavy je váš mozog. Čím viac viete, tým viac sa stávate človekom. Takáto výbava zahrňuje skupinu vecí, čo naozaj potrebujete lebo vám umožní pobyt v prírode.
Boli zaznamenané názory, že výbava na prežitie v stredoeurópskych podmienkach vyžaduje len nôž, potreby na zapálenie ohňa a kompas. To znamená, že každý potrebuje vlastné vybavenie a pred zahrnutím nejakej veci, čo pokladáte za dôležitú sa o tom presvedčte. Improvizujte, skúšajte, učte sa.

 

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk